Co to jest materac nawierzchniowy i kiedy go wybrać?

Co to jest materac nawierzchniowy i kiedy go wybrać? 750 370 ARTMEDIC

Top materac, nakładka, topper, przekładka – to różne określenia tego samego produktu – materaca nawierzchniowego. Ostatnimi czasy cieszy się on rosnącym uznaniem wśród użytkowników. Czym właściwie jest, skąd wynika jego popularność i kiedy warto się na niego zdecydować?

Materac nawierzchniowy – co to?

Materac nawierzchniowy to nic innego jak cienki materac wykonany najczęściej z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej, który, jak sama nazwa sugeruje, nakłada się na górę materaca właściwego, sofy lub wersalki. Pozwala on poprawić walory użytkowe posłania, w tym w zależności od potrzeb wyrównać jego powierzchnię, zagwarantować wyższy komfort snu czy też utwardzić podłoże.

Wszechstronność zastosowania to jednak nie jedyna cecha, jaką odznacza się topper. Dzięki zróżnicowanej grubości zaletą materacy powierzchniowych jest możliwość ich łatwego przechowywania i transportu. Wystarczy wybrać produkt cienki – trzy- lub czterocentymetrowy. Można go z łatwością zwinąć i włożyć do półki, wnętrza kanapy czy też bagażnika samochodu.

Kiedy warto kupić materac nawierzchniowy?

Topper to dobre rozwiązanie, jeśli użytkownikowi zależy na poprawie walorów użytkowych posłania. Kiedy warto go kupić? Jeśli chcemy:

  • podnieść komfort snu – w zależności od potrzeb użytkownika za pomocą materaca nawierzchniowego można zwiększyć lub zmniejszyć twardość posłania, a nawet je schłodzić, podnosząc w ten sposób komfort snu.

Żeby utwardzić zbyt miękką powierzchnię, warto zdecydować się na piankę wysokoelastyczną lub termoelastyczną o podwyższonej gęstości. Jeżeli użytkownikowi zależy na większej sprężystości, powinien wybrać tę pierwszą. Pianka termoelastyczna reaguje bowiem na nacisk i temperaturę ciała, przez co nieco się zapada pod jego wpływem. Wywołuje to wrażenie „otulania”, które nie każdemu musi przypaść do gustu.

Obie pianki zapewniają kręgosłupowi doskonałe podparcie, a to za sprawą wysokiej elastyczności punktowej. Dobrze również wentylują posłanie. Zbyt miękkie podłoże można również utwardzić za pomocą materaca nawierzchniowego z maty kokosowej. Zapewni on nie tylko odpowiednią twardość, ale i zwiększy higieniczność posłania.

Z kolei gdy użytkownikowi zależy na zmiękczeniu zbyt twardego podłoża, powinien wybrać piankę lateksową lub termoelastyczną o zmniejszonej gęstości. Obie dobrze dopasowują się do kształtu sylwetki, zapewniając wysoki komfort użytkowania.

Jeżeli zaś użytkownik boryka się z nadmierną potliwością lub nocą jest mu za gorąco, powinien sięgnąć po materace nawierzchniowe z hydrożelem, który daje przyjemne uczucie chłodu,

  • wyrównać powierzchnię posłania – wraz z upływem czasu w posłaniu mogą pojawić się nierówności, które utrudniają wygodne ułożenie się. Można to jednak zniwelować, wykorzystując topper. Sprawdza się on również w przypadku posłań składających się z dwóch różnych materacy – wówczas niweluje znajdującą się między nimi przerwę, nie wpływając na właściwości żadnego z zastosowanych rozwiązań i zapewniając tym samym wysoki komfort snu obojgu partnerom. Sprawdzi się on również w przypadku nierównej wersalki lub sofy,

  • zabezpieczyć materac właściwy – topper nie tylko podnosi komfort użytkowania materaca właściwego, ale również chroni go przed uszkodzeniami, zabrudzeniami i wnikaniem do jego wnętrza roztoczy oraz bakterii. Przedłuża również jego żywotność,

  • zachować większą higienę – materac nawierzchniowy zdecydowanie łatwiej wyczyścić niż materac właściwy czy też sofę, np. piorąc go regularnie w pralce, co pozwala zwiększyć higienę,

  • zwiększyć elastyczność posłania – w tym przypadku doskonale sprawdza się materac nawierzchniowy wykonany z pianki lateksowej. Znacznie poprawia on bowiem elastyczność posłania. Ułatwia również zmianę pozycji podczas snu. Jest zatem odpowiedni dla osób, które często to robię.

Materac powierzchniowy to dobre rozwiązanie, jeśli użytkownik często się przeprowadza lub wynajmuje mieszkanie i nie ma wpływu na jego umeblowanie. W takiej sytuacji topper pozwala dostosować posłanie do jego indywidualnych potrzeb, zapewniając komfortowy i zdrowy sen.

Jest idealnym wyjściem także wtedy, gdy użytkownika nie stać na zakup nowego materaca czy też sofy, a stare posłanie utraciło swoje właściwości i przestało być wygodne lub nie spełnia jego oczekiwań. To również praktyczna opcja, jeśli śpią z nami zwierzaki i nie chcemy, aby pobrudziły materac właściwy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca nawierzchniowego?

Wybierając materac nawierzchniowy, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego twardość. Ta zaś występuje w wielu wariantach – od H1, poprzez H2, H3, kończąc na H4, a nawet H5, gdzie H1 oznacza materac bardzo miękki, a H5 materac bardzo twardy. W przypadku tego parametru przyjmuje się, że im więcej waży użytkownik, tym na twardszym materacu nawierzchniowym powinien spać.

Wiele zależy również od preferowanej przez użytkownika pozycji spania i jego wzrostu. Jeśli kupujący jest wysoki i lubi spać na plecach, dobrym rozwiązaniem będzie dla niego miękki lub średnio twardy materac nawierzchniowy. Gdy zaś użytkownik jest niski i woli spać na brzuchu lub boku, powinien wybrać wariant twardy lub bardzo twardy.

Istotna jest także grubość materaca. Im jest ona większa, tym zazwyczaj produkt złożony jest z większej liczby warstw, co zapewnia wysoki komfort snu. Cieńsze materace nawierzchniowe również są wygodne i mają tę przewagę nad grubymi wariantami, że łatwiej je zrolować, a tym samym przechowywać.

Wybierając materac nawierzchniowy, warto pamiętać, że również i on potrzebuje specjalnego pokrowca, który zabezpieczy go przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. W tej roli dobrze sprawdzają się tkaniny naturalne, takie jak bawełna lub włókno bambusowe. Zapewniają bowiem odpowiednią ochronę i świeżość.

Materac nawierzchniowy pozwala podnieść komfort snu i dopasować powierzchnię spania do indywidualnych potrzeb użytkownika dzięki możliwości zmiany twardości materaca właściwego czy też likwidacji powstałych na nim nierówności. Zapewnia on również większą higieniczność posłania i wydłuża jego żywotność. Nic więc dziwnego, że rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością.

    • Udostępnione w:
    • Blog