Rytm dobowy

Rytm dobowy 1024 678 Materacowy Ekspert

Rytm dobowy to naprzemienne następujące stany czuwania i snu. Pod wpływem temperatury i światła nasz organizm synchronizuje się z tempem Ziemi. Tak ustawia nasz zegar biologiczny. W przypadku ludzi przechodzimy dwie fazy.

Fazę snu wolnofalowego (nREM) i snu paradoksalnego (REM).

Występują one po sobie w cyklach trwających od 60 do 90 minut. Zaraz po zaśnięciu wchodzimy w pierwszą z nich – nREM trwa około godziny. Dopiero po upływie tego czasu witamy się z fazą REM, która zapewnia nam głęboki sen i regenerację. Mózg odpoczywa.

Kluczowa w tym wszystkim jest jakość snu. Zarówno pod względem naszego samopoczucia, jak i zdrowia. Umysł porządkuje przyswojone dane, usuwa te niepotrzebne. W ten sposób unika przeciążeń. Każda przeszkoda, która utrudnia relaks zaburza fazę głęboką snu. To z kolei powoduje, że śpimy źle, a mózg nie ma możliwości odpoczynku. Taką przeszkodą może być źle dobrany materac – za twardy, lub za miękki, lub ogólnie jego niska jakość. Piszemy o tym więcej w tym artykule.

Lekceważenie objawów zmęczenia i pozwalanie na niską jakość snu niestety szybko się mści.  W badaniach światowych zaburzenia snu są opisywane aż w ośmiu kategoriach, które obejmują 70 diagnoz. Sama bezsenność stała się już chorobą cywilizacyjną dotykającą prawie 40 procent ludzi. Rozwiązaniem jest tutaj konsekwencja w zarządzaniu swoim czasem, pilnowanie rytmu dobowego i wysoka jakość snu.

 

  • Udostępnione w:
  • Blog
  Materacowy Ekspert
  Materacowy Ekspert

  Powstał po to, by pomóc Ci wybrać materac o którym nawet nie śniłeś! Perfekcyjnie dobierze twardość, rozmiar, model. Wystarczy zapytać na czacie, lub wysłać wiadomość. Odpowiadamy w rekordowo-szybkim czasie. Jesteśmy tu dla Ciebie!

  Wszystkie rady: Materacowy Ekspert