Jak wybrać dobrze materac do spania?

Jak wybrać dobrze materac do spania? 750 370 ARTMEDIC

Dobrze przespana noc to gwarancja nie tylko dobrego samopoczucia, ale i zdrowia. Dlatego tak istotną kwestią jest zadbanie o wysoką jakość snu. Bez odpowiedniego materaca wszelkie wysiłki służące jej poprawie spełzną na niczym. Jak więc wybrać materac?

Krok I – wybór rodzaju materaca

Oferta rynkowa materacy jest niezwykle zróżnicowana. Z jednej strony sprawia to, że każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dostosowane do jego potrzeb i preferencji. Z drugiej zaś utrudnia podjęcie właściwej decyzji. Żeby więc dobrze wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka czynników i parametrów technicznych. Przesądzają one bowiem o walorach użytkowych modelu. Jednym z nich jest rodzaj materaca. To aspekt, na który należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Jakie opcje dostępne są na rynku?

  1. Materac piankowy. Jego podstawowym atutem jest niska cena. Ponadto ma właściwości antyalergiczne i zapewnia dobrą izolację termiczną. Jest polecany dla dzieci i osób ważących do 65 kg.

  2. Materac bonellowy. Dzięki połączonemu systemowi sprężyn jest bardzo wytrzymały i odporny na odkształcenia. Sprawdza się w użytku hotelowym i w przypadku osób z nadwagą.

  3. Materac kieszonkowy. Zbudowany jest z systemu sprężyn (272 szt./m2) umieszczonych w osobnych kieszeniach, co zapewnia wysoką wytrzymałość i elastyczność punktową. Polecany jest dla dwóch osób.

  4. Materac multipocket. To kolejny materac sprężynowy w zestawieniu, przy czym zawierający więcej sprężyn – 508 szt./m2, co gwarantuje jeszcze większy komfort użytkowania.

  5. Materac luxpocket. Podobnie jak dwaj poprzednicy zbudowany jest z systemu sprężyn znajdujących się w osobnych kieszeniach. Dzięki dużej ich liczbie (1000 szt./m2) jest niezwykle wygodny.

  6. Materac lateksowy. Cechuje się wysoką wytrzymałością i elastycznością punktową. Jest antyalergiczny i wykazuje właściwości ortopedyczne. Będzie odpowiednim wyborem w przypadku osób z nadwagą lub problemami z kręgosłupem.

  7. Materac wysokoelastyczny. Jest niezwykle wygodny i odporny na odkształcenia. Ma właściwości antyalergiczne i ortopedyczne, przez co polecany jest tym samym użytkownikom co materac lateksowy.

  8. Materac nawierzchniowy. Może pełnić różne funkcje, najczęściej wykorzystuje się go jednak jako dodatkowe posłanie, np. dla gości, lub nakładkę na wersalkę bądź sofę. Pozwala na regulację twardości posłania, na którym się znajduje.

Krok II – ustalenie odpowiedniej twardości

Twardość to parametr, który determinuje nie tylko komfort użytkowania materaca, ale i jego żywotność. Oto dostępne do wyboru opcje:

  • materac miękki H1 – dla osób ważących mniej niż 60 kg

  • materac średnio twardy H2 – dla osób o wadze od 60 do 80 kg

Te twardości dobrze sprawdzają się w przypadku użytkowników o wyższym wzroście i śpiących na plecach.

  • materac twardy H3 – dla osób ważących od 80 do 110 kg

  • materac bardzo twardy H4 – dla osób, których waga przekracza 110 kg

Te twardości zaś są odpowiednie dla użytkowników o niższym wzroście i preferujących spanie na boku. Co ważne, przy wyborze materaca dla dwóch osób pod uwagę należy wziąć wagę osoby cięższej.

Krok III – dobór komponentów

Rodzaj zastosowanego komponentu wewnątrz materaca to kolejna istotna kwestia. Determinuje on bowiem walory użytkowe rozwiązania. Wśród dostępnych na rynku opcji wymienić można:

  • matę kokosową – to w pełni naturalny komponent, do którego produkcji użyto skorup orzecha kokosowego. Polecana alergikom, osobom puszystym i osobom preferującym spanie na twardych podłożach. Dobrze absorbuje wilgoć z materaca i gwarantuje jego dużą wytrzymałość,

  • piankę poliuretanową – jest odporna na odkształcenia, dzięki czemu gwarantuje odpowiednią elastyczność i amortyzację przez cały okres użytkowania. Ponadto zapewnia optymalną cyrkulację powietrza i ma właściwości antyalergiczne, przez co stanowi dobry wybór dla alergików,

  • piankę lateksową – została wyprodukowana przy użyciu naturalnego mleczka kauczukowego. Jej głównym atutem jest bardzo wysoka elastyczność punktowa, która zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Co więcej, jest odporna na deformacje, wytrzymała i antyalergiczna,

  • piankę termoelastyczną – reaguje na ciepło i naciska ciała, idealnie dostosowując się do sylwetki, co jest gwarancją zdrowego wypoczynku. Pierwotnie stosowana w lotach w kosmos, zapewnia wysoki stopień komfortu. Wykazuje działanie ortopedyczne. Jest szczególnie polecana w profilaktyce przeciwodleżynowej i w przypadku osób mających problemy z krążeniem,

  • piankę wysokoelastyczną HR – jest bardzo elastyczna i sprężysta. Wykazuje właściwości ortopedyczne i masujące. Zapewnia optymalne podparcie dla całej sylwetki oraz bardzo dobrą wentylację materaca. To materiał antyalergiczny,

  • hydrożel – ma właściwości termoregulujące. Obniża temperaturę ciała o około 3 stopnie i daje uczucie świeżości. Jest szczególnie polecany osobom borykającym się z przegrzewaniem organizmu i potliwością w trakcie snu,

  • wełnę owczą – to kolejny materiał o właściwościach termoregulujących, tym razem jednak utrzymujący stałą temperaturę. Dlatego jest polecany osobom, które marzną w nocy. Ponadto wełna owcza jest antyalergiczna i cechuje się działaniem przeciwreumatycznym.

To, na jaki rodzaj komponentu zdecyduje się użytkownik, zależy od jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki szerokim możliwościom wyboru każdy znajdzie opcję dla siebie.

KROK IV – dopasowanie rozmiaru materaca

To ostatnia, jednak równie ważna co pozostałe, kwestia, na którą warto się zastanowić, by wybrać odpowiedni materac. Jeżeli na materacu ma spać jedna osoba, minimalna szerokość to 70 cm, a gdy dwie – 140 cm. Długość modelu określa się z kolei na podstawie wzrostu użytkownika, dodając do tej wartości 20 cm.

Żeby zadbać o komfort snu, nie warto decydować się na pierwszy lepszy materac, tym bardziej że oferta rynkowa jest naprawdę zróżnicowana i jest z czego wybierać. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować najważniejsze czynniki, które przesądzają o tym, czy model jest wygodny, trwały, praktyczny i odpowiednio dopasowany do potrzeb i fizycznych cech użytkownika. Tylko wówczas można być pewnym swojego wyboru.

    • Udostępnione w:
    • Blog