Jaki materac jest lepszy? Twardy czy miękki?

Jaki materac jest lepszy? Twardy czy miękki? 750 370 ARTMEDIC

Człowiek spędza w łóżku średnio 1/3 swojego życia. Zadbanie o wysoką jakość snu to zatem kluczowa kwestia, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Bez odpowiedniego materaca się nie obejdzie. Jaki więc model wybrać? Twardy czy miękki? Który z nich to lepsze rozwiązanie?

Twardy czy miękki? Oto jest pytanie

Stopień twardości materaca to jeden z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Przesądza on bowiem o komforcie jego użytkowania. Na rynku dostępnych jest kilka możliwości, jednak najpopularniejsze są dwie: materac miękki oraz materac twardy. Który z nich wybrać?

W powszechnej opinii to twardy materac uznaje się za zdrowszy i wygodniejszy, a co za tym idzie lepszy. Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie idealne dla każdego. Wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji użytkownika. Jak więc rozstrzygnąć ten dylemat? Biorąc pod uwagę kilka istotnych kwestii.

  1. Pozycja podczas snu. To najważniejszy aspekt, który należy uwzględnić przy wyborze optymalnej twardości materaca. W przypadku osób preferujących spanie na plecach lepszym wyborem będzie wariant miękki. Przyjmuje on bowiem naturalne krzywizny kręgosłupa, zapewniając komfortowy sen.

Natomiast użytkownicy śpiący na boku powinni zdecydować się na model twardy. Odpowiednio podtrzymuje on kręgosłup, tak by tworzył on linię prostą, co jest ważne w przypadku zajmowania tej pozycji podczas snu.

  1. Waga i wzrost. Również i cechy fizyczne mają wpływ na to, jaką twardość materaca wybrać. Dla osób o wyższym wzroście i wadze nieprzekraczającej 80 kg dobrym rozwiązaniem będą warianty miękkie, ewentualnie średnio twarde. Z kolei użytkownicy niżsi i ważący powyżej 80 kg powinni wybrać modele twarde i bardzo twarde.

  1. Schorzenia kręgosłupa. Jeżeli użytkownik cierpi na schorzenia kręgosłupa, wybór stopnia twardości powinien skonsultować z lekarzem ortopedą. Nie zawsze bowiem to, co człowiekowi wydaje się odpowiednie, jest dobre z medycznego punktu widzenia, a przecież choroby nie warto pogłębiać, decydując się na niewłaściwe rozwiązanie. Dlatego w tym przypadku konsultacja medyczna jest nie tyle wskazana, ile wręcz konieczna.

Kiedy materac jest zbyt miękki lub zbyt twardy?

Powyższe wskazówki są niezwykle praktyczne. Kierując się nimi, użytkownik nie powinien mieć żadnych kłopotów z wyborem właściwego rozwiązania. Jak jednak rozpoznać źle dobrany model. Kiedy materac jest zbyt miękki, a kiedy zbyt twardy?

Zbyt miękki materac dosyć łatwo rozpoznać. Będzie on bowiem zapadał się pod ciężarem leżącego. Użytkownik może mieć również trudności ze zmianą pozycji. Oznakami zbyt miękkiego materaca są także niewyspanie, zmęczenie i ból pleców. Mięśnie zmuszone są bowiem wówczas do intensywnej pracy, by odpowiednio podtrzymać kręgosłup, któremu brakuje podparcia.

Z kolei częste zmiany pozycji podczas snu oraz skurcze i drętwienia kończyn mogą sugerować, że materac jest zbyt twardy. W takim przypadku dochodzi bowiem do uciskania naczyń krwionośnych w miejscach punktów kostnych, czyli w okolicach bioder i barków. Pojawić mogą się również różne dolegliwości bólowe wynikające z niedokrwienia i nadmiernego ucisku tkanek. Oznaką zbyt twardego materaca mogą być również bóle mięśni, które wówczas intensywniej pracują, by podtrzymać kręgosłup w linii prostej.

Jaką stopień twardości wybrać, kupując materac dla dwojga?

Określenie optymalnego stopnia twardości w przypadku materaca dla jednej osoby to niezbyt skomplikowane zadanie. Schody zaczynają się, gdy trzeba wybrać odpowiedni wariant dla dwojga. Jeżeli z materaca będą korzystać osoby o podobnych cechach fizycznych (wzrost/waga) i preferencjach względem pozycji spania, wówczas można wybrać jeden materac. Gdy zaś jest inaczej, wówczas konieczny staje się zakup dwóch osobnych materacy.

Rozwiązanie to, chociaż zapewnia komfort obydwojgu partnerom, jest droższe. Ma jeszcze jedną wadę – między materacami może utworzyć się przerwa, która zmniejszy wygodę spania. Żeby jej uniknąć, należy zastosować albo specjalne łączniki, albo materac nawierzchniowy.

W takim przypadku można się również zdecydować na rozwiązanie typu Adam i Ewa. Na rynku występuje ono pod różnymi określeniami – materac DualSleep, materac małżeński czy też materac Reja i Kronos. To niezwykle praktyczna, chociaż droższa, opcja, która w tej samej powierzchni łączy różne twardości. Jedna połowa materaca może być bowiem miękka, druga zaś twarda. Dzięki temu każda ze śpiących osób będzie czuć się komfortowo.

Co więcej, model tego typu eliminuje problem przerwy – powierzchnia materaca jest jednolita. Najczęściej również charakteryzuje się elastycznością punktową. Dzięki niej ruchy jednej osoby nie oddziałują na drugą, co pozytywnie wpływa na komfort snu.

Liczba stref twardości – czy ma znaczenie?

Odpowiednia twardość to jednak nie wszystko. Liczy się również liczba stref twardości. Materace dobrej jakości wyposażone są w 7 stref twardości. Poszczególne obszary nieznacznie różnią się między sobą twardością, dzięki czemu najbardziej newralgiczne części ciała, czyli głowa, szyja, barki, lędźwie, biodra, łydki oraz stopy, otrzymują prawidłowe podparcie. Wpływa to pozytywnie na komfort wypoczynku i zapewnia zdrowy sen.

Chociaż przyjęło się, że to twardy materac jest lepszy, warto zerwać z tym przeświadczeniem. To, na jaki ostatecznie wariant zdecyduje się użytkownik, zależy bowiem od wielu czynników, w tym jego wagi, wzrostu, pozycji przyjmowanej podczas spania czy też indywidualnych preferencji. Tylko po analizie tych czynników można stwierdzić, czy dane rozwiązanie jest rzeczywiście tym najlepszym.

Na uwadze należy mieć także to, że na rynku dostępne są nie tylko materace twarde i miękkie. Dostać można także warianty średnio twarde czy też bardzo twarde. Każdy więc może znaleźć opcję optymalnie dostosowaną do swoich potrzeb.

    • Udostępnione w:
    • Blog