Jaki materac jest najlepszy na ból pleców?

Jaki materac jest najlepszy na ból pleców? 750 370 ARTMEDIC

Ból pleców to powszechna dolegliwość. Jak wskazują badania, 8 na 10 osób doświadczy go w pewnym momencie życia. Jedną z przyczyn jego powstawania może być niewłaściwie dobrany materac. Na jakie rozwiązanie warto się więc zdecydować?

Jaki materac będzie odpowiedni, by przeciwdziałać bólowi pleców?

Odpowiednio dobrany materac nie tylko poprawia jakość snu, ale i pozwala zredukować ból pleców. Żeby dobrze wybrać, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie – stopień twardości modelu oraz jego wypełnienie.

  1. Stopień twardości materaca. Przez wiele lat materace twarde (H3) były uznawane za najzdrowsze. Obecnie jednak coraz więcej badań wskazuje, że ich stosowanie może dodatkowo potęgować ból pleców, zwłaszcza odcinka lędźwiowego. Jaki stopień twardości jest zatem zalecany? Średnio twardy (H2). Materace tego typu bardzo dobrze dostosowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dzięki temu ciężar ciała jest lepiej rozłożony. To zaś eliminuje ból pleców lub sprawia, że jest on mniejszy.

Osoby szczupłe (ważące do 60 kg) i lubiące spać na boku mogą zdecydować się nawet na materac miękki (H1). Wówczas bowiem punktowy nacisk na powierzchnię materaca jest stosunkowo nieduży. Zastosowanie twardszego materaca w takim przypadku skutkować mogłoby nieprzyjemnym mrowieniem.

Przy wyborze stopnia twardości materaca pod uwagę warto wziąć także wzrost użytkownika. Osoby wysokie również mogą wypróbować miękkie rozwiązania, nawet jeśli swą wagą przekraczają 60 kg. W ich przypadku bowiem punktowy nacisk na powierzchnię inaczej się rozkłada, dzięki czemu mogą zdecydować się na bardziej miękki materac, jeśli odpowiada on ich preferencjom.

  1. Wypełnienie materaca. Na rynku dostępne są materace o różnym wypełnieniu. Również i ten aspekt pozytywny lub negatywny sposób oddziaływać na kręgosłup. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się klasyczne materace sprężynowe. Są tanie i wygodne. Podpierają jednak ciało przy pomocy twardych zwojów z metalu przeplatanych po całej konstrukcji posłania, co sprawia, że ciężar użytkownika może nie być równomiernie rozmieszczony. To zaś powoduje odczuwanie ucisków w miejscach, gdzie sprężyny stykają się z ciałem, co jest przyczyną powstawania dyskomfortu.

Co więcej, klasyczne materace sprężynowe wraz z upływem czasu tracą swoje właściwości – stają się zbyt luźne lub zbyt sztywne. W każdym z tych przypadków ciało nie jest wspierane równomiernie, przez co kręgosłup układa się w niewłaściwy sposób. To zaś jest główną przyczyną bólu pleców.

Rodzina materacy sprężynowych obejmuje nie tylko warianty klasyczne. Dostępne są również modele kieszeniowe (w tym pocket, multipocket czy też luxpocket). Wyposażone są one w system sprężyn, które są umieszczone w osobnych kieszeniach. Taka konstrukcja sprawia, że są one wyposażone w 7 stref twardości, a także cechują się elastycznością punktową, przez co oferują kręgosłupowi bardzo dobre podparcie. Niestety wysokiej jakości modele kieszeniowe są dosyć drogie.

W przypadku osób borykających się z bólem kręgosłupa dobrym rozwiązaniem będą także materace piankowe termoelastyczne. Pod wpływem ciepła ciała i nacisku dostosowują się one do sylwetki, eliminując całkowicie punkty nacisku. Ponadto równomiernie rozkładają ciężar ciała. Modele te z pewnością przyniosą kręgosłupowi ulgę.

Dużą popularnością cieszą się także materace z pianki wysokoelatycznej HR. Ma ona właściwości ortopedyczne i masujące, dzięki czemu niweluje bóle kręgosłupa. Zapewnia również wysoki komfort ciała. Dodatkowo otwartokomórkowa konstrukcja gwarantuje odpowiednią wentylację materaca, co zaś sprzyja higienie.

Materace piankowe (niezależnie od rodzaju) mają tę jeszcze zaletę, że zmniejszają okres tzw. niestabilnego snu, co również zmniejsza dolegliwości bólowe i sprawia, że rano użytkownik budzi się wypoczęty.

A może materac medyczny?

Na rynku dostępne są również materace medyczne, nazywane czasem ortopedycznymi lub rehabilitacyjnymi. W odróżnieniu od innych produktów sprzedawanych w sklepach wyróżniają się one pozytywnymi opiniami ośrodków rehabilitacyjnych. Oprócz wysokiego komfortu użytkowania gwarantują także redukcję dolegliwości bólowych.

Co ważne, każdy materac z atestem medycznym ma 8-procentową stawkę VAT. Żeby z niej korzystać, nie trzeba żadnych zaświadczeń od lekarza. Ponadto do produkcji modeli rehabilitacyjnych wykorzystuje się antyalergiczne materiały, dzięki czemu są bezpieczne także dla alergików.

Materac medyczny dobrze sprawdzi się nie tylko w przypadku użytkownikom, którym systematycznie dokuczają bóle placów, ale również osób borykających się z poważnymi zwyrodnieniami kręgosłupa czy też osób przechodzących rekonwalescencję po operacji lub wypadku. Mogą z nich korzystać także użytkownicy zupełnie zdrowi, którzy chcą uniknąć problemów z kręgosłupem w przyszłości.

Oto najważniejsze zalety kupna materaca medycznego:

  • użytkownik ma gwarancję, że produkt został wykonany z bezpiecznych i dobrych jakościowo materiałów, co zapewnia wysoki komfort użytkowania,

  • materac przynosi ulgę w bólu pleców, gdyż przyczynia się do zmiany napięcia mięśniowego, co pozwala ciału rozluźnić się,

  • materac gwarantuje spokojniejszy i bardziej efektowny sen.

Materace ortopedyczne charakteryzują się sporym zróżnicowaniem. Wybierając optymalny model, trzeba więc zwrócić uwagę na podobne aspekty co przy wyborze klasycznego rozwiązania. Liczy się zatem preferowana pozycja spania oraz waga i wzrost użytkownika. Istotne są także preferencje użytkownika.

Osoby borykające się z problemem bólu pleców nie są skazane na cierpienie. Jednym ze sposobów jego łagodzenia jest zakup odpowiedniego materaca. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rozwiązań, które poprawiają jakość snu i sprawiają, że kręgosłup zyskuje prawidłowe podparcie, a mięśnie stają się bardziej rozluźnione, co przekłada się na redukcję dolegliwości bólowych. Na uwagę zasługują zwłaszcza materace medyczne, które gwarantują bardzo dobre rezultaty.

    • Udostępnione w:
    • Blog