Materac piankowy czy kieszeniowy? Który wybrać?

Materac piankowy czy kieszeniowy? Który wybrać? 750 370 ARTMEDIC

Wybór materaca to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, w tym osobiste preferencje, wagę i wzrost użytkownika, a także ewentualne wady postawy. Liczy się również rodzaj wypełnienia. Na co się zdecydować? Materac piankowy czy kieszeniowy?

Czym wyróżniają się materace kieszeniowe, a czym piankowe?

Materace kieszeniowe to inaczej materaca sprężynowe. Znajdują się w nich flizelinowe kieszonki, które są połączone ze sobą. Każda kieszonka mieści pojedynczą sprężynę. Taka budowa sprawia, że sprężyny pracują niezależnie od siebie. To gwarancja stabilności. Konstrukcja ta pozwala również wyeliminować zjawisko falowania.

W ostatnich latach materace sprężynowe uległy wielu modyfikacjom, a na rynku pojawiły się ulepszone produkty. Już nie tylko tradycyjne wypełnienie bonellowe (zwykłe sprężyny) jest dostępne. Kupić można bardziej zaawansowane rozwiązania, które oferują większą wygodę, takie jak materace kieszeniowe typu pocket, multipocket czy luxpocet. Są one droższe od klasycznych modeli, jednak dzięki elastyczności punktowej i 7 strefom twardości zapewniają wyższy komfort użytkowania.

Z kolei materace piankowe, jak sama nazwa wskazuje, mogą być wyprodukowane z różnego rodzaju pianek, np. poliuretanowej. Gwarantują one bardzo dobrą izolację termiczną i najczęściej są antyalergiczne. Podobnie jak materace sprężynowe, tak i warianty piankowe na przestrzeni lat podlegały licznym udoskonaleniom.

Obecnie za najlepsze uznaje się modele wykonane z pianki wysokoelastycznej oraz termoeleastycznej. Są one wygodne i odznaczają się dużą gęstością, a co za tym idzie i sprężystością. Dodatkowo pianka termoelastyczna ma jeszcze jedną pożyteczną właściwość – zwiększa swoją elastyczność w kontakcie z ciepłem ciała użytkownika.

Materace piankowe i kieszeniowe? Podobieństwa oraz różnice

Zarówno materace piankowe, jak i kieszeniowe cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników. Które z rozwiązań wybrać i co wziąć pod uwagę?

  1. Wygoda użytkowania. Obydwa rodzaje materaców zapewniają podobne, bardzo dobre podparcie sylwetki. Wyposażone są bowiem w strefy twardości, przez co dobrze dopasowują się do ciała.

Głowa, kark, barki, biodra, uda czy łydki – wszystkie te części ciała wymagają różnego stopnia podparcia. W przypadku materacy kieszeniowych ciało podpierane jest punktowo, dlatego im więcej sprężyn, tym lepiej. Za najwygodniejsze w tej kategorii uznaje się materace typu luxpocket. Wyposażone są one w 1000 szt. sprężyn/m2.

Z kolei w materacu piankowym cała jego powierzchnia stanowi podparcie dla ciała. Pozwala to na równomierne rozłożenie ciężaru. Właściwość ta sprawia, że to właśnie materace piankowe są uznawane przez wielu użytkowników za wygodniejsze. Co więcej, wraz z biegiem czasu nie tracą swoich właściwości. Materace kieszeniowe natomiast szybciej się starzeją i zużywają.

Przy wyborze właściwego rozwiązania warto również wziąć pod uwagę jego wygodę w przenoszeniu czy też przewracaniu. W tym przypadku lepszy okaże się materac piankowy, który jest lżejszy od kieszeniowego.

  1. Wytrzymałość. Zarówno materace piankowe, jak i kieszeniowe są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, pod warunkiem że są to dobre jakościowo modele. Obydwa rodzaje rozwiązań cechuje podobna wytrzymałość. Co więcej, nie są podatne na uszkodzenia oraz deformacje. Zachowują swoje właściwości przez wiele lat. Nic więc dziwnego, że cieszą się sporą popularnością.

Żeby wydłużyć żywotność materaca (niezależnie od rodzaju), warto stosować specjalny pokrowiec ochronny. Nie tylko przedłuża on okres użytkowania produktu, ale i zabezpiecza go przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Na rynku dostępne są pokrowce o różnych właściwościach, co pozwala podnieść komfort korzystania z materaca.

  1. Antyalergiczność. To parametr szczególnie ważny w przypadku alergików. Warto na niego zwrócić uwagę także podczas wyboru materaca dla dziecka. Za bardziej antyalergiczne uznaje się materace piankowe. Pianka bowiem jest dla roztoczy mało przyjaznym środowiskom. Nie oznacza to jednak, że alergicy nie mogą zdecydować się na materace kieszeniowe, jeśli te są dla nich wygodniejsze. W tym przypadku jednak konieczne będzie zastosowanie antyalergicznego pokrowca. Są one łatwo dostępne na rynku.

  1. Cena. Zarówno materace piankowe, jak i kieszeniowe charakteryzują się dużym zróżnicowaniem cenowym. Za tańsze rozwiązania uznaje się modele kieszeniowe. Te jednak bywają zawodne. Stosuje się w nich bowiem gorsze materiały i rozwiązania technologiczne. Wysokiej klasy materace sprężynowe to duży wydatek. W tej cenie najczęściej można kupić bardzo wygodny materac z pianki termoelastycznej, która kopiuje naturalne krzywizny ciała.

Dla kogo materac piankowy, a dla kogo kieszeniowy?

To, na jaką opcję zdecyduje się użytkownik, tak naprawdę zależy od jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Materace kieszeniowe to dobry wybór dla osób, które cenią sobie ekonomiczne i tradycyjne rozwiązania. W takim przypadku sprawdzą się zwłaszcza modele pocket. Są one stosunkowo tanie, a przede wszystkim dobrze podpierają sylwetkę, mają kilka stref twardości oraz nie wydają nieprzyjemnych odgłosów w trakcie użytkowania.

Z kolei materace piankowe spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Bardzo dobrze dostosowują się do ciała, reagując na jego indywidualne potrzeby. Są wygodne, a dzięki zastosowaniu kanałów wentylacyjnych dobrze odprowadzają wilgoć, co pozwala zachować świeżość. Odpowiednie nacięcie i ułożenie pianek w 7 stref twardości sprawia zaś, że dobrze współpracują one z poszczególnymi partiami ciała.

Rodzaj materaca bezsprzecznie ma wpływ na jakość snu. Warto więc poświęcić nieco czasu, by wybrać odpowiednie rozwiązanie. Najważniejsze jest to, aby było ono dostosowane do potrzeb i upodobań użytkownika. Pod uwagę należy zatem wziąć preferowaną pozycję spania, wagę użytkownika czy wreszcie to, w jakim stanie jest jego kręgosłup.

    • Udostępnione w:
    • Blog